خوش آمدید
گذشته /حال/آینده
هر جا سخن از اعتماد است ،نام بانک ملی ایران میدرخشد
نمایش پرچم ایران با استفاده از کدهای اچ تی ام ال و سی اس اس
 
فکر نو
 
التماس دعا
گذر زمان
زیر خاکی !

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘دسته‌بندی نشده’

هر جا سخن از اعتماد است ،نام بانک ملی ایران میدرخشد
بام را تجربه کنید سامانه بانکداری بانک ملی راه اندازی شد

پیام رسان ایرانی با ابزارهای متفاوت طراحی کنید

پیام رسان

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، طبق آمارهای منتشر شده در ایران، ۲۵ میلیون نفر از کاربران تلفن های هوشمند عضو یکی از شبکه های اجتماعی پیام رسان مانند تلگرام، واتس آپ، فیس تایم، ایمو و غیره هستند و بخش زیادی از ارتباط روزانه خود با دیگران را از طریق این پیام رسان ها پوشش میدهند

ادامه مطلب »

بام : سامانه ای بر فراز بانکداری اینترنتی

سامانه بانکداری اینترنتی بام

پس از گذشت ۹ ماه از راه اندازی سامانه بانکداری اینترنتی بام هرروز شاهد استقبال مشتریان از این سامانه منحصر به فرد هستیم و این باعث میشود که کارشناسان و برنامه نویسان انگیزه بیشتری برای تکمیل این سامانه داشته باشند

به دلیل اینکه مراحل امنیتی و کنترل این سامانه از طریق ارسال پیامک به شماره تلفن همراه اعلام شده از سوی مشتری انجام می گیرد لذا معرفی شماره همراه مربوطه به صورت کتبی به شعبه از الزامات ثبت نام مشتریان می باشد.
لذا مشتریانی که قبلاً عضو سامانه های پیامکی بانک بوده و این مرحله را طی نموده اند بدون نیاز به مراجعه به شعبه می توانند در لحظه عضویت خود را در سامانه ثبت و فعال نمایند.
سایر مشتریان در مرحله اول باید ضمن مراجعه به یکی از شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور اقدام به تکمیل فرم مربوطه نموده و سپس مراحل ثبت نام اینترنتی را تکمیل نمایند

 

لینک ثبت نام

 

فایل مخصوص اندروید ۴٫۴ به بالا پس از ثبت نام

 

فایل مربوط به ios پس از ثبت نام

 

مشکلات درسخون بودن !!!

امروز بنا به درخواست دوستان مجبور شدم جزوه درس  سواد هنری را جهت بهره برداری دوستان در اینجا قرار دهم لذا پیشاپیش از بینندگان وبسایت فکر نو عذرخواهی میکنم که خارج از قاعده عمل کردم

انسان شناسی

 گونه اول: آسترالوپیتساین (Australopithecine)

قدیمی‌ترین فسیل انسان استرالوپتیکوسوآفریکانوس می‌باشد. این فسیل را دانشمندی به نام دارت کشف کرده.

آسترالوپیتکوس آفارِنسیس، که در اتیوپی و کنیا کشف شده است. بدن این انسان کاملا پوشیده از مو و شبیه میمون می‌باشد. این انسان‌گونه‌ها با قامت راست راه میرفتند و شاید نیای مستقیم و یا شاخهای از انسان‌گونه‌ها باشند که به انسانِ دوران جدید میرسد.

 

گونه دوم: هوموارکتوس (Homo Erectus)(انسان راست قامت)

این گونه نیز در افریقا ظاهر شد. هومو ارکتوس ابروهای برجسته نوک تیز و جمجمه‌های پهن داشت. بخش عمده کاسه سرش به طرف پایین تمایل داشت و روی آرواره‌هایش ردیفِ گردی از دندان‌ها بود؛ اما چانه، که از مشخصات انسان‌های جدید است، نداشت. نخستین انسان‌هایی بودند که از آتش استفاده کردند.

 

گونه سوم: ناندرتال (Nandertal)

این انسان‌ها می‌توانند حرف بزنند، دست‌جمعی به شکار می‌رفتند، در غارها زندگی می‌کردند،باهوش‌تر از دوره‌های قبل بودند، حجم مغزشان رشد کرده و بزرگتر شده بود، زندگی اجتماعی داشتند، قبرستان داشتند و مردگانشان را دفن می‌کردند. گونه‌ای از این فسیل انسان‌ها را در چین کشف کردند و به نام انسان پکن نامگذاری کردند و گونه‌ای دیگر در جاوه اندونزی کشف شده است. ناندرتال‌ها تا ۷۰ هزار سال قبل در روی زمین زندگی می‌کردند.

گونه چهارم: هوموساپینس ((Homo Sapience (انسان‌های اندیشمند یا متفکر)

انسان‌های امروزی از این نژاد می‌باشند. ابتدا غارنشین بودند، به صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کردند و دست‌جمعی به شکار می‌رفتند. رشد فیزیکی داشتند و مغزهایشان نیز رشد کرده. دندان‌ها از حالت گوشت‌خواری تقریبا خارج و شبیه دندان‌های گیاه‌خوار شده. در این دوره شروع به ساخت ابزارآلات از سنگ کرد.

دوران سنگ

 پارینه سنگی (۲ میلیون سال پیش تا ۱۸ هزار سال پیش)

همه انسان‌ها در دوره پارینه سنگی بوجود آمدند. انسان‌های این دوره همه ابزارهایشان را از سنگ می‌ساختند. هرچه انسان‌ها پیشرفت می‌کردند ابزارهایشان نیز پیشرفت و شکل هندسی‌تری به خود می‌گرفت و پیشرفته‌تر می‌شد.

اواخر پارینه سنگی و اوایل نوسنگی هنر شکل می‌گیرد.

در این دوره به زن سالاری معروف است و زن مورد پرستش قرار می‌گیرد.

چرا این پرستش در مورد زن پیش می‌آید؟ چون زن توانایی زایش داشت. حتی در مجسمه‌های سنگی که از ان زمان به جا مانده ملاحظه می‌شود که شکم و سینه زن در مجسمه‌ها نسبت به اعضای دیگر او نمایان‌تر می‌باشد.

میانه سنگی (از ۱۸ هزار سال پیش تا ۸ هزار سال پیش)

در این دوران هنر در زندگی بشر رونق می‌گیرد. غارنشین – گوشت‌خوار بوده- در غارهایش نقاشی می‌کرده. غار ملاس در لرستان نمونه‌ای از این زمان می‌باشد.

چرا تصاویر انسان‌ها روی دیوار غارها بیشتر حیوانات و شکار بوده است؟ چون فکر می‌کردند با اینکار می‌توانند روح حیوانات را تسخیر نمایند. یا هنگام گرسنگی با نگاه به آنها تلقین سیری در خود داشته باشند.

نو سنگی (از ۸ هزار سال پیش تا ۶-۷ هزار سال پیش)

اتفاق بزرگی که در این دوره رخ داد، کشاورزی است. کشاورزی را زنان کشف کردند.

چگونه زنان کشاورزی را کشف کردند؟ در آن زمان انسان‌ها غارنشین و غذای آنها شکار و دانه‌های وحشی و حبوبات بود. پش از خوردن دانه‌ها را در اطراف غار پرتاب می‌‌کردند به علت رطوبت این دانه‌ها رشد کردند، چون مردها به علت شکار زمان کمتری در غارها بودند و زن‌ها در آشپزخانه‌های ابتدایی که داشتند آشپزی می‌کردند متوجه رشد این دانه‌ها شدند.

اولین کشاورزی در ایران انجام شده است.

کشف کشاورزی چه پیامدهایی برای انسان داشته است؟ باعث یکجا نشین شدن او شده است.

چرا انسان بعد از کشف کشاورزی یکجا نشین شد؟ چون مواد غذائیش را باید ذخیره می‌کرد و همین موضوع باعث شد که انسان خانه‌سازی کند و تمدن و شهرنشینی بوجود آید.

جلسه دوم ۵/۱۲/۹۲

دوران سنگی در ایران

طبق کشفیات از قدیمی‌ترین آثار زندگی انسان‌ها در ایران ابزارآلات سنگی بوده که قدمت آن به ۸۰۰ هزار سال پیش برمی‌گردد. این ابزارآلات در کَشَف رود خراسان کشف شده است، در نتیجه ایران کشوری است که از ۸۰۰ هزار سال پیش در آن انسان زندگی می‌کرده است.

قدیمی‌ترین شهرهای ایران

            قدیمی‌ترین شهر در گنج‌دره کرمانشاه نه نام تپه سراب یافت شده است. نوشی‌جان تپه در ملایر، تپه گیان در نهاوند، تپه شَه‌داد در کرمان، تپه ازبکی در کرج، تپه سیلَک در کاشان و شهرهای مسکونی ابتدایی در ایران کشف شده است.

 ظروف سفالی و چرخ سفالگری

وقتی انسان با ذخیره غذا یکجانشین شد، پس برای ذخیره آن نیاز ظروف داشت. ابتدایی‌ترین ظروف با گل نپخته ساخته می‌شد. اما طریقه ساخت این ظروف به این شکل بوده که ابتدا شکل آن ظرف را با الیاف گیاهی می‌بافتند سپس روی آن را با گل می‌پوشاندند سپس آنرا در آفتاب خشک می‌کردند. بعدها انسان متوجه شد که اگر گل پخته شود آن سخت می‌گردد.

بعد از مدت‌ها انسان متوجه شد که می‌تواند به وسیله چرخ سفالگری ظروف متقارن بسازد.

            به گفته دانشمندان چرخ سفالگری اولین ماشین ساخت دست بشر توسطایرانیان ساخته شده است.

 

طریقه کارکرد

چرخ‌های اولیه یک صفحه معمولی بوده که دو نفر روی آن کار می‌کردند که یک نفر صفحه را می‌چرخاند و نفر بعدی به گل شکل می‌داده است.

پس از اختراع ظروف سفالی بشر توانست روی آن هنرآفرینی کند و روی آن را با طرح‌های هندسی و نقوش حیوانات تزئین نماید که به این اشکال هندسی یا انتزاعی و یا آبستره (خلاصه) می‌گویند.

شهر سوخته زابل یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده که در آن علاوه بر آثار سفالی، آثاری از جراحی‌های مغزی و سیستم فاضلاب نیز پیدا شده است.

یکی از اشکالی که مربوط به ۵ هزار سال پیش بوده و روی یک جام سفالی در شهر سوخته زابل زاهدان یافت شده است شکل‌های مختلف بزی را در حالت‌های متفاوت (راه رفتن، ایستادن و ..) نشان می‌دهد، وقتی این اشکال کنار هم قرار داده می‌شود تصاویر متحرک را ایجاد می‌کند این بینانگر همان انیمیشن امروزی می‌باشد.

یکسری غارهایی را نیز در ایران کشف کرده‌اند که به همین صورت نقاشی شده است. مثل غار کمربند در دهشر، میرملاس در لرستان، هوتو و کمربند در شمال ایران .

سفالگران اولین کارگاه‌های صنعتی که همان کار با چرخ سفالگری را در منازل خود بوجود اوردند.

از دیگر پیامدهای شهرنشینی می‌توان به:

۱-     بودجود امدن صنعت                          ۲- بودجود آمدن مشاغل و تقسیم کار

۳- بوجود آمدن نظم و قانون                      ۴- آموزش و تعلیم و تربیت

۵- داد و ستند                                       ۶- بازرگانی و ارتباطات کشوری

۷- وقتی شهر بوجود می‌آید، هر شهر نیازمند یک رییس بنام کدخدا یا شهردار نیز می‌باشد.

از تجمع دهکده‌ها و روستاها استان بوجود می‌آید و از تمرکز استان‌ها کشور بوجود می‌آید. وقتی کشور بوجود آمد باید حکومت را شاه یا امپراطور اداره نماید.

قدیمی‌ترین امپراطوری ایران

            تمدن عیلام مقدم که قدمت آن به ۴۷۰۰ سال قبل برمی‌گردد. این تمدن سه دوره داشته است که عبارتند از:

۱-     عیلام نخست                   ۲- عیلام میانه                 ۳- عیلام پسین

از عیلام نخست اطلاعات زیادی در دسترس نیست. آنچه موجود است از عیلام میانه می‌باشد.

نام عیلام را ابتدا در کتیبه‌های میخی و در تمدن آشور در بین‌النهرین به نام الاستو پیدا کردند.

زیگورات چغازنبیل شوش از آثار معروف تمدن عیلام که در یونسکو به ثبت رسیده است.

چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتشاست و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد.

این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. جامعه بین‌المللی برای آن ارزش استثنائی و جهانی قایل است. خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می دانند

تاریخچه

مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شوش (شهر باستانی) و ۳۵ کیلومتری غرب شهر شوشتر، در نزدیکی منطقه باستانی هفت‌تپه است. دسترسی به این اثر باستانی از جاده ای انحرافی در جاده شوش به اهواز و همچنین از جاده شوشتر به هفت تپه (جاده کشت و صنعت کارون) مقدور است.

این نیایشگاه توسط اونتاش ناپیریش (حدود ۱۲۵۰ پ. م.)، پادشاه بزرگ ایلام باستان، و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، الهه نگهبان شوش (شهر باستانی)، ساخته شده‌است. و در حمله سپاه خونریز آشور بانیپال به همراه تمدن ایلامی ویران گردید. سده‌های متمادی این بنا در زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا اینکه به دست رومن گیرشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری گردید.

 محدوده قلمرویی عیلام عبارت است از:

از شمال به استان لرستان، از جنوب به خلیج فارس، از غرب به استان خوزستان و از شرق به استان فارس محدود می‌شده است.

 عیلامیان طی حکومتشان ۵ پایتخت تغییر داده‌اند، که عبارتند از:

۱-     اوان       ۲- سیماش         ۳- پارسیماش         ۴- انزان (انشان)         ۵- سوزیانا (سوسا) شوش قدیم

دوران ترقی و پیشرفت دوره عیلام دوره میانه بوده که دو سلسله خیلی پیشرفت داشته است. )این دوره به دوره طلایی ایران معروف بوده است):

۱- شوتروک        ۲- شیلهاکی

جلسه سوم ۱۲/۱۲/۹۲

آریایی‌ها

آریایی ها اقوامی چادرنشین و کوچ نشین بودند که دام‌داری می‌کردند و همراه با دام‌هایشان در کنار رودخانه‌ها و چراگاه‌ها زندگی می‌کردند. البته سرزمینی که اقوام اصلی آریایی‌ها در آن می‌زیستند به درستی معلوم نیست.

 

مهاجرت آریایی‌ها

آریایی ها در حدود چهار هزار سال پیش از سرزمین اولیه خود به دلایل: ۱- افزایش جمعیت؛۲- کمبود چـــراگــاه؛ ۳- هجوم اقوام همسایه, ۴- سردشدن ناگهانی هوا (چون آنها در سیبری زندگی می‌کردند) که باعث از بین رفتن چراگاه‌ها، انسان‌ها و دام‌ها شد مهاجرت کردند. در هزاره دوم پیش از میلاد شاخه‌ای از آریایی‌ها وارد سرزمینی شدند که امروزه هندوستان نامیده می‌شود.

اما شاخه‌ای از آریایی‌ها که وارد فلات ایران شدند در حدود سال ۱۶۵۰ پیش از میلاد (یعنی ۴ هزار یا ۳۵۰۰ سال قبل، زمانی که امپراطوری عیلام در ایران حکومت می‌کرد) وارد بخش شمال خاور فلات ایران شدند.

اقوام ایرانی به صورت قبیله‌ای و نژادی زندگی می‌کردند. اولین گروه آریایی‌ها از شرق دریای خزر وارد شدند و برخی تا جنوبی‌ترین منطقه خلیج فارس ساکن شدند؛ این گروه معروف به ماساشت بودند و بعدها تغییر نام دادند به نام مازها و سپس همان مازندرانی‌ها شدند، این گروه اکثرا به کار ماهیگیری مشغول بودند.

گروه دیگر از شمال شرق وارد تا جنوب شرق پیش رفتند، این گروه بسیار گسترده بودند که تا بخش‌هایی از اروپا هم پیش رفتند، این گروه معروف به سگاها (یا سکستان و یا سیستان) بودند.

تمدن لولوبی، تمدن اصلیشان حسن لولویی‌یان از ماناها و لولوبی‌ها اطلاعات زیادی در دست نیست. آنها فلزکاران خوبی بودند.

گوتی‌ها اجداد کردهای امروز بودند.

گروهی از آریایی‌ها وارد مناطق مرکزی ایران شدند (کاشمر، ری، قزوین، لرستان، همدان) که این گروه به کاستی‌ها معروف شدند.

برخی از آریایی‌ها از ایران به سمت اروپا مهاجرت کردند، یکی از این قوم‌ها به نام اورارتو معروف هستند که اجداد ارمنی‌های امروزی هستند. از آنها هم اطلاعات زیادی در دست نیست ولی قبرستان‌هایی به جا مانده که روی مردگان سنگ‌هایی به شکل شیروانی قرار می‌دادند. این گروه در بخش‌هایی از ارمنستان و ترکیه و قره‌کلیسا در آذربایجان ساکن شدند.

گروهی که به ترکیه امروزی رفتند به نام هی‌تیت معروف هستند، این قوم آهنگران ماهری بودند و آنها بودند که آهن را کشف کردند.

سئوال: آریایی‌ها در چه زمانی به قدرت رسیدند و اولین حکومتشان چه نام داشت؟ باتوجه به این که در ابتدای ورود آریایی‌ها به ایران رابطه خوبی با امپراطوری عیلام داشتند ولی در اواخر حکومت عیلام، آریایی‌ها احساس کردند آنها بسیار ضعیف شده‌اند و توانستند بر آنها غالب شده و تمدن مادها را بنیان‌گذاری نمایند.

وقتی مادها به قدرت رسیدند از قبایل متفاوتی چون: آستروخان‌ها، پاراتاکن‌ها، گودی‌ها، مغ‌ها، آریزانت‌ها، بوس‌ها تشکیل شده‌اند.

آریایی‌ها شامل سه گروه ماد، پارس و پارت بودند. مادها در غرب،  پارس‌ها در جنوب و پارت‌ها در شمال شرقی فلات ایران ساکن شدند. این سه گروه از آن پس ایرانیان نامیده شدند و تا مدت‌ها به زندگی کوچ‌نشینی و دام‌داری ادامه دادند. گروهی در نواحی کوهستانی، گروهی در نواحی مرتفع کوه‌ها و در زمستان به دامنه کوه‌ها رفتند و گروهی دیگر به دشت‌ها روی آوردند.

            مادها و پارس‌ها رقیب هم بودند ولی اولین امپراطوری را مادها تشکیل دادند و پارس‌ها را تحت سلطه خود گرفتند.

پادشاهان مادها:

۱-     دیااکو                 ۲- فرورتیشن                   ۳- هوخشتره (کیا:سارای)                ۴- آژدهاک

پایتخت مادها: همدان (هکمتانه یا اکباتان) بوده است.

بخش‌های قلمرویی مادها عبارتند از:

۱-     ماد کبیر                  ۲- ماد راگا یا راجینا یا ری              ۳- ماد آتروپاتگان یا آذربایجان فعلی

از تمدن ماد و هکمتانه اولیه آثاری وجود ندارد. آنچه عنوان می‌شود را “هرودوت” مورخ یونانی معروف به پدر علم تاریخ کتیبه‌هایی که از تمدن پارس‌ها (آشوری‌ها) در بین‌النهرین به دست آورده آنها را به نام آماگای معرفی کرده است.

 

 

جلسه  چهارم،  پنجم، ششم، هفتم تعطیل (۱۲ و ۱۹/۱۲ و دو هفته  ۹۳)

جلسه هشتم  ۱۸/۱/۹۳

از آثار به جا مانده از مادها قبرستان‌هایی است که به “گور دخمه” معروف هستند. گوردخمه‌ها مکان‌هایی تونل مانند بود که جسد مرده‌ها را آنجا دفن می‌کردند. مثل قبرستان فخریکا در سکاوند، شلین، قیزقاپان و روان سر در کرمانشاه کشف شده است. همچنین جام‌های طلایی که از مادها به جا مانده است.

گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین در استان کرمانشاه سه گوردخمه تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره ماد می‌باشند

  

هخامنشیان

             بنیانگذار این سلسله کوروش بوده و در قرآن مسلمانان نیز نام کوروش به “ذوالقرنین” بکار رفته است. همچنین نام ایشان در تورات وانجیل نیز می‌باشد.

ذو یعنی دو و قرنین در آن زمان هر ۳۰ سال یک قرن محسوب می‌شده، چون کوروش ۶۷ سال عمر کرده است (۶۰ دو تا سی سال می‌شود). کوروش انسان بسیار نیکوکار و خیری بوده که اکثر ملل به همین علت می‌خواستند زیر تاج وتخت ایشان باشند. طوری که ایشان بیش از ۲۸ کشور را جزء قلمرو ایران درآورده بود یعنی ۴۴ درصد از کل آسیا جزو ایران بوده است.

از آن زمان سکه‌ها، جام‌ها و کتیبه‌های طلا به جا مانده. سکه‌ها از دو جنس طلا به نام داریک که از نام کوروش گرفته شده است و سکه‌های نقره به نام “شکل باقی مانده است.

پایتخت هخامنشینیان: شوش

 

 

جلسه  نهم  ۲۵/۱/۹۳

ویژگی‌های معماری هخامنشی

۱-     مهمترین ویژگی معماری هخامنشی عظمت گرایی آن می‌باشد. (مرتفع ساختن ساختمان‌ها نشان از عظمت امپراطوری شاهان آن زمان می‌باشد).

۲-     سقف‌های مسطح و از جنس چوب و تیرهای چوبی ساخته می‌شد.

۳-     استفاده از ستون‌های سنگی بلند که سرستون‌ها نقش حیوانات بوده و سقف آن روی ستون قرار می‌گرفت.

۴-     درگاه‌های ورودی و پنجره‌ها از سنگ و دیوارها از خشت خام بوده.

به سبک معماری هخامنشی، معماری پارسی نیز گفته می‌شود.

معماری مقبره کوروش برگرفته از اوراتورها و زیگورات می‌باشد.

معماری‌های دوره هخامنشی

تخت جمشید

تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است. این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است .

ساختمان تخت جمشید به وسعت ۱۶۰ هزار مترمربع، در زمان داریوش اول آغاز شد. نخست صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند .

 

 

اسناد تخت جمشید و کارگران مزد بگیر

در اواخر سال ۱۳۱۲ شمسی براثر خاکبرداری در گوشه شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه های گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد .

بر روی این الواح کلماتی به خط عیلامی نوشته شده بود. پس از خواندن معلوم شد که این الواح عیلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد. از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است. از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت.

زیرا این اسناد عیلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصرهای زیبا، اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینه یک یا چند نفر است .

کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همه آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران بشمار می رفتند .

گذشته از مردان، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند. مزدی که به این کارگران می دادند. کارگران زن مرخصی زایمان داشتند و حقوق و زنان و مردان برابر بود.

تخت جمشید نیز مثل سایر معماری‌ها از ستون‌های سنگی بنا شده و سقف‌های چوبی روی این ستون‌ها قرار دارد و سرستون‌ها از حیوانات یا ترکیبی از آنها بنا شده است. حتی پله‌های تخت جمشید دست‌ساز بوده که مدخل ورودی آن دارای ۲۲۲ پله می‌باشد.

کعبه زرتشت

یک تقویم بوده که داخل یک چاله ساخته شده است. سایه این بنا روی چاله می‌افتاده و از روی سایه‌ها سال، ماه و … را مشخص می‌کردند.

 از دیگر آثار دوره هخامنش‌ها آجرهای لعاب‌دار، با نقش‌های برجسته از شاهان، حیوانات و انسان‌ها ئی‌باشد.

همچنین آثار فلزکاری این دوره همان سکه‌های طلا (داریک) و نقره (شکل) می‌باشد.

در بیشتر آثار این دوره از اشکال حیوانات قدرتمند مثل شیر، گاو، بال عقاب خیلی استفاده شده است. همچنین درخت سرو سنبل عمر طولانی و جاودانگی و درخت نخل سمبل برکت در آثار و همچنین در تصاویر تخت جمشید به چشم می‌خورد.

مثلا در تصویری که شیر و گاو در مبارزه هستند: شیر نماد اسد اولین ماه سال، سمبل سال نو و گاو نماد صور آخرین ماه سال و سمبل کهنگی.

همچنین در تصاویر گل لوتوس در دست شاهان و بعضی مردم به چشم می‌خورد. گل لوتوس نشان از ثروت و افراد اشرافی بوده که افراد ثروتمند و اشراف یک دسته گل و پادشاهان دو دسته گل در دست دارند.

سربازان ماد و پارسی را در این نقش‌ها می‌توان از نوع لباس‌هایشان تشخیص داد، چون مادها در جنوب مناطق گرمسیر بودند لباس‌هایشان مشخص است و پارس‌ها در شمال مناطق سردسیر نوع پوشش مثل کلاه پشمی نمایانگر آنها می‌باشد.

جلسه  دهم  ۱/۲/۹۳

سبک معماری قبل از اسلام

قبل از اسلام دو سبک معماری: ۱- معماری پارس         ۲- معماری پارت

معماری پارس مربوط به دوره هخامنشی و معماری پارت دوره اشکانی و ساسانی می‌باشد.

تصویری که یک مرد با یک شیر در مبازه است نشان از نماد و سمبل پاکی حکومت شاهی از هرنوع پلیدی و ناپاکی را نشان می‌دهد.

کتیبه آنوبانی نی و کتیبه بگستان یا بیستون

تصویری بازسازی شده از سنگ برجسته آنوبانی نی؛ سرپل ذهاب

سنگ‌نبشته بیستون

بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگ‌نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را چهار زبان پارسی باستان، بابلی، آرامی و ایلامی با خط میخی نشان می‌دهد.

 نکات مثبت این کتیبه:

۱-     این کتیبه قدیمی‌ترین پوستر تبلیغاتی جهان می‌باشد.

۲-      نشان اهورامزدا سمبل یکتاپرستی و خداپرستی هخامنشی ایران را نشان می‌دهد.

۳-     تنها کتیبه دوران هخامنشی که در آن خشونت می‌باشد چون در همه تصاویر و کتیبه‌ها شادی و جشن و گل بوده است.

نکته:

–         داریوش پسر عموی کوروش بوده است.

–         کوروش گسترش دهنده حکومت هخامنشی و داریوش تثبیت کننده حکومت هخامنشی بوده است.

 

جلسه  یازدهم  ۸/۲/۹۳

کارهای مهم دوره هخامنشی

–         تاسیس چاپار و چاپارخانه: سیستم اطلاع‌رسانی و پست. به قدری سرعت اطلاع‌رسانی بالا بوده که یک خبر ظرف دو روز به کل بخش‌های امپراطوری ارسال می‌شده است.

–         سربازی: سربازی را داریوش اختراع کرد.

–         سکه‌های طلا و نقره: اولین سکه‌ها در زمان داریوش حک شدند.

–         احداث جاده شاهی: این جاده از لیدیه (لیبی کنونی) تا سارد واقع در خلیج‌فارس به ۲۵۰۰ کیلومتر با دست بدون هیچ وسیله و ماشین‌آلاتی ساخته شده است.

–         سیستم اطلاعاتی: اولین سیستم اطلاعاتی در زمان داریوش بوده است. افرادی که به چشم و گوش شاه معروف بودند چون مورد اعتماد شاه بوده و خبرها را از ساتراپ‌ها به شاه می‌رساندند.

–         نظام اداری یا دیوان سالاری یا همان بوراکسی در زمان هخامنشی به راه افتاد.

–         کانال سونز (متصل کننده دریای سرخ به دریای مدیترانه) که با گذشت ۲۵۰۰ سال هنوز بازرگانی و کشتی‌های بازرگانی از آن عبور و مرور می‌کنند بدست هخامنشینیان ساخته شده است.

علت سقوط هخامنشینیان

            سقوط این سلسله توسط اسکندر مقدونی بوده است. اسکندر از پدر ایرانی (یکی از ساتراپ‌های ایرانی) و مادرش (رکسانا) یونانی بوده است. در زمان کودکی پدر و مادر از هم جدا شده، پدرش وی را به مقدونی نزد پدر بزرگش فیلیپ مقدونی می‌آورد و نزد ایشان بزرگ می‌شود. اسکندر از شاگردان ارسطو بوده و آموزش را نزد ارسطو گذرانده است. وی مردی دانشمند ولی خونخوار، قاتل که به هیچ کس رحم نمی‌کرده، بوده است.

از نظر نظامی بسیار قوی بوده طوری که تکنیک‌های نظامی وی هنوز در دانشکده‌های بزرگ دنیا تدریس می‌شود.

اسکندر سه بار به ایران حمله می‌کند که دو بار شکست می‌خورد ولی دفعه سوم پیروز می‌شود علت آنهم افراد خائن ایرانی که خبرچینان و جاسوسان وی بودند.

پس از فتح ایران، اسکندر به شهر شوش حمله و آن شهر را غارت و با خاک یکسان می‌کند، سپس به سمت تخت جمشید آمده تمان گنج‌ها و طلا‌های آن را به یغما برده طوری که می‌گویند تمام سربازان اسکندر از ثروت ایران بخصوص تخت جمشید ثروتمند می‌شوند. در آخر هم به حرف معشوقه‌اش “طبس” تخت جمشید را برخلاف میل باطنی به آتش می‌کشد.

بدین ترتیب سلسله هخامنشی با آن عظمت و ثروت به دست اسکندر خونخوار نابود می‌شود.

عاقبت اسکندر

            بعد از فتح ایران اسکندر هوس لشرکشی به بین‌النهرین را می‌کند که بین راه به علت بیماری مالاریا در سن ۳۲ سالگی کشته می‌شود.

وقایع بعد از مرگ اسکندر

            بعد از مرگ اسکندر مناطق و کشورهایی که توسط اسکندر فتح شده بود بین سرداران تقسیم می‌شود.

سلسله سلوکی

همان طور که گفتیم بعد از مرگ اسکندر تقسیم اراضی شد و ایران را نیز سرداری به نام سلوکوس که یونانی بوده تسخیر و سلسله سلوکی را که ۸۰ تا ۱۰۰ سال پایدار بود بنیانگذاری می‌کند. در این زمان تمام فرهنگ، هنر و حتی مذهب و پرستش ایرانیان تبدیل به یونانیان می‌شود طوری که به زبان آنها صحبت می‌کنند، مثل آنها بت می‌پرستند و … کلا مردم ایران تابع فرهنگ یونان می‌شوند. از زمان سلوکی‌ها آثاز زیادی در دست نیست. این سلسله به روایتی ۷۰ یا ۸۰ سال حکومت کرده است.

جلسه  دوازدهم  ۱۵/۲/۹۳

آثار بجا مانده از سلوکی‌ها

–         معبد خورهه در محلات

–         معبد لائودیسه در نهاوند: لائودیسه همسر آنتی‌خوس سوم بوده که بعد از مرگ لائودیسه آنتی‌خوس دستور ساخت این معبد را می‌دهد.

–         مجسمه‌های سنگی مثل مجسمه هرکول (هرکول مانند قهرمانان ما (رستم) یکی از قهرمانان یونان بوده است).

نکته: – یونانیان برای هر پدیده طبیعی یک خدا داشتند و برای آنها داستان‌هایی نیز می‌سرودند

     مثلا خدای خورشید، خدای طوفان.

–         زئوس خدای تمام خدایان بوده. آپولون خدای نور و روشنایی بوده- اورائوس خدای ستارگان بوده. تمام این خدایان را در معبد نگهداری می‌کردند.

سلسله اشکانیان (پارتیان)

پارتیان طایفه بزرگی در شمال شرق ایران یعنی مشهد کنونی بودند که سلوکی‌ها را سرنگون و سلسله اشکانیان را که نام اصلی آن ارش بوده را بنیانگذاری کردند. سیستم حکومتداریشان مثل هخامنشینیان بوده یعنی در هر منطقه‌ای یا هر طایفه‌ای حکمرانی داشته که زیرنظر شاه آن طایفه را اداره می‌کرده است.

ویژگی معماری اشکانیان (پارت)

به هنر معماری اشکانی و ساسانی پارت می‌گویند و مهمترین ویژگی آنها عبارتند از:

۱-     استفاده از قوس و گنبد در معماری: ویژگی این سبک به این علت بوده که ساختمان دیگر نیاز به ستون نداشته است.

۲-     برای ساخت دیوارها به جای خشت خام از قلوه سنگ استفاده می‌کردند.

۳-     استفاده از پوشش گچ در دیوارها و همچنین تزئینات گچی در سقف‌ها و ساخت مجسمه‌های گچی

فن شهرسازی

            شهرها به دو دسته شرقی و غربی تقسیم شده بودند.

شهرهای شرقی: پلان شهر دایره‌ای بود. در این شهرها کلیه ویژگی‌ها حفظ شده بود. در ضمن دور شهر نیز دیوار کشیده و اطراف دیوارها نیز خندق حفر شه بود.

شهرهای غربی: پلان شهر چهارگوش (مربع، مستطیل) بوده است. در این شهرها سقف‌ها مسطح بوده و دیوارها روی ستون‌ها بنا شده بود.

از شهرهای شرقی: نیسا (نسا) در ترکمنستان- شهر صد دروازه در دامغان- قومس (کومس) در جاده دامغان، سمنان- شهر ری (ارشکیه)- کنگاور در همدان- تیسفون در عراق (این شهر را اشکانیان ساختند ولی بعدها ساسانیان به عنوان پایتخت انتخاب کردند).

از شهرهای غربی: سلوکیه در عراق- انتاکیه در ترکیه- دورا اوروپوس در سوریه- پالمیرا در سوریه- هات‌را یا الخضرا در عراق.

سبک نقاشی اشکانیان

–         سبک هنر این دوره شبیه سبک هنر یونانیان بوده است.

–         دور طرح را دسن‌گذاری می‌کردند (یعنی خطوط سیاه می‌کشیدند).

–         از نقش برجسته‌های گچی در نقاشی‌ها استفاده می‌شد.

–         هنر مجسمه سازی نیز در این دروه به چشم می‌خورد. مثل سردیس سنگی میترا (خدای خورشید)

جلسه  سیزدهم  ۲۲/۲/۹۳

اتفاقات مهم دوره اشکانیان

–         احداث جاده ابریشم: با احداث این جاده سه تحول مهم پیش آمد:

۱-     تبادل فرهنگی میان کشورها      ۲- تاثیرگذاری تمدنها بر یکدیگر                   ۳- تبادلات تجاری

–         در این دروه روم به عنوان ابرقدرت غرب شناخته شد. زمان هخامنشی یونان ابرقدرت غرب بود و ایران ابرقدرت آسیا. با ابرقدرتی روسم جنگ‌های متمادی با ایران شکل گرفت که این جنگ‌ها تا ۳۰۰ سال ادامه داشت. البته این جنگ‌ها اثراتی نیز داشت از جمله: تقابل فرهنگی بین شرق و غرب که این تبادلات و آموزش‌ها از طریق اسرا صورت می‌گرفت.

گورستان‌های دوران اشکانیان

–         گور خمره: جسدها را در خمره‌های بزرگ قرار می‌دادند و خاک می‌کردند. یکی از این گورستان‌ها در مشکین شهر اردبیل به نام گری شهر یافت شده است.

–         گور معبد: زیر زمین را حفر می‌کردند و اجساد را در آن دفن می‌کردند و همانجا یعنی طبقه بالایی را به عنوان عبادتگاه یا معبد عبادت می‌کردند. این گورستان در جزیره خارک و ترکمنستان کشف شده استو

–         گور زاغه: درون تپه را حفر کرده اجساد را در آن خاک می‌کردند. ولیران منطقه‌ای در دماوند

–         لنگه کفش: نمونه دیگر که به شکل تابوت از جنس سفال بودند ولی انتهای آن کمی خمیده مثل لنگه کفش. نمونه ان در کلاک در شوشتر به دست آمده است.

نکته: – سکه‌های زمان اشکانیان به خط لاتین بوده است

–         آرم هیتلر که برگرفته از پارچه های زمان اشکانی بوده است.

–         اشکانیان ۵۰۰ سال حکومت کردند و حتی بعضی از پادشاهانشان زن بودند. ساسانیان ۴۰۰ سال حکومت کردند.

–         از دوره اشکانیان آثار زیادی به دست نیامده است چون ساسانیان آنها را از بین برده‌اند.

سلسله ساسانیان

بنیانگذار این سلسله اردشیر ساسانی بوده. اردشیر از طرف اشکانیان والی شهر استخر فارس بوده، در دوران اردلان پنجم اشکانیان اردشیر بر علیه او شورش کرد و توانست او را شکست داده و حکومت ساسانیان را بنیانگذاری نماید.

در زمان هخامنشیان و اشکانیان هر منطقه یک والی داشت که مردمان هر منطقه بنا به صلاحدید او دین وقانون خاصی داشتند و مردم هم زندگی مشخص داشتند.

اما در حکومت ساسانی حکومت‌های منطقه‌ای از بین رفت قدرت کل به دست شاه بود یعنی سیستم استبدادی شد. ساسانیان یک دین و مذهب واحد را در کشور بنیانگذای کردند که همه باید تابع آن می‌شدند، یعنی تک دینی آنهم زرتشت یعنی با این کار باقی ادیان و مذاهب برداشته شد.

وقتی تک دینی مطرح شد در نتیجه پای موبدان مذهب به دربار و سیاست کشیده شد.

از دیگر مشکلات این دروه اختلاف طبقاتی بین مردم بوده است.

اقداما مفید ساسانیان

–         گسترش کتابت و کتابخانه حتی تاسیس کتابخانه‌های بزرگ در این دوران بوده است.

–         در این دوره به هنر و دانشمندان اهمیت زیادی داده شد. بخصوص به هنرهایی مثل معماری، مجسمه‌سازی، فلزکاری.

–         از دانش اسرای رومی در این دوره خیلی استفاده شده و آثاز آن تاکنون نیز باقی است. مثل پل دختر در دزفول

معماری‌های به جا مانده از دوره ساسانیان

–         تخت سلیمان در آذربایجان غربی در شهر تکاب: یک مجموعه اموزشی که حکم حوزه علمیه آن زمان را داشت، طلاب زرتشتی آنجا تحصیل می‌کردند. به روایتی این مجموعه متعلق به دوران مغول می‌باشد. در این مجموعه آتشکده معروف آذرگشسب یا آذرجشنس، وجود دارد. بیشتر پادشاهان ایران پس از نشستن بر اریکه شاهنشاهی به نیایشگاه آذرگسشب آذربایجان می رفتند و به درگاه خداوند نیایش و سپاس و درود می فرستاده اند و سپس هدایایی تقدیم می کردند.

–         کاخ اردشیر ساسانی در فارس نزدیک نی‌ریز: این کاخ به کاخ اردشیر خوره معروف است.

–         کاخ بهرام گور

–         کاخ سروستان: این کاخ از سنگ ساخته شده و سقف‌های آن از فلوه سنگ بوده است و در استان فارس می‌باشد.

–         کاخ قصر شیرین: شیرین دختر پادشاه ارمنستان بوده که به عقد شاپور سوم در می‌آید و به دستور شاپور این قصر برای شیرین ساخته می‌شود.

–         طاق بستان در کرمانشاه: این یک بنای یادمانی است که در کوه تراشیده شده. در این بنا از هنر دوران هخامنشی استفاده شده. این بنا مراسم اهدای منصب شاهی شاپور را به نمایش گذاشته، و همچنین صحنه‌هایی از شکار شاه را همراهان می‌باشد.

نکته: چرا در طاق بستان به صحنه شکار تاکید زیاد داشته؟ چون شکار و شکارگری نشان از شجاعت و جنگاوری شده و مهارت وی در تیراندازی با تیرکمان بوده است.

جلسه  چهاردهم  ۲۹/۲/۹۳

–         طاق کسری یا ایوان مدائن: ایوان مدائن همان ماخ خسرو پویز بوده که در تیسفون عراق، پایتخت ساسانیان قرار داشت. قوسی که در دروازه ورودی آن قرار دارد بزرگترین قوس باستان جهانی شناخته و در یونسکو نیز ثبت شده است. به این علت آن قوس بزرگ بوده، چون تخت خسرو پرویز زیر آن قرار داشت و تاج ایشان که از طلای خالص بوده و بسیار سنگین با زنجیرهایی از این طاق آویزان بوده و زمانیکه ایشان روی تخت می‌نشستند گویی آن تاج روی سرشان بود. که با حمله عرب‌ها نه تنها کل ثروت این شهر و کاخ به یغما برده شد و به دستور عمر این کاخ را خراب کردند و کلیه کتابخانه‌ها و کتاب‌ها را سوزاندند و باقی مانده این کاخ توسط صدام به علت دشمنی که با ایران داشت کلا از بین رفت بجز تاقدیس ورودی آنهم چون در یونسکو ثبت شده بوده باقی مانده است.

–         کتیبه نقش رستم: این کتیبه در پایین گوردخمه تخت جمشید قرار دارد. کتیبه‌ای که برای ساسانیان بسیار مهم بوده است. داستان این کتیبه داستان شکست پادشاه روم (والرین) توسط شاه ایران شاپور بوده است. همانطور که گفته شد به علت جنگ‌های ۳۰۰ ساله ایران با روم، والرین پادشاه روم چندین بار به ایران حمله می‌کند که در آخرین حمله شکست خورده و فرار می‌کند، شاپور شخصا وی را تعقیب کرده او را با همراهانش دستگیر می‌کند. این کتیبه دقیقا دستگیری والرین و همراهان و جسد گریانوس را زیر پای اسب شاپور نشان می‌دهد. پس از دستگیری والرین به دستور شاپور کاخی به نام والرین در شهر بی‌شاپور نزدیک کاظمین ساخته و او را تا آخر عمر آنجا نگه می‌دارد.

–         آتشکده آذرفرنبغ: ویژه روحانیون زرتشت بوده. در این آتشکده از معماری هخامنشی استفاده شده است علاوه بر معماری هخامنشی قوس‌های سقفی دوره اشکانی نیز به چشم می‌خورد.

–         فرش بهارستان: این فرش بزرگترین فرش جهان بوده و از نخ‌های طلا و نقره بانقش چهار فصل، بافته شده بود. زمانیکه عرب‌ها به ایران حمله کردند طوری که نتوانستند این فرش را کامل ببرند در نتیجه به دستور عمر آنرا تکه تکه و به تاراج بردند.

–         هنر موزائیک: از دیگر هنرهای زمان ساسانیان استفاده از سنگ‌های ریز رنگی برای ساختن مجسمه‌ها بود.

–         مجمسه‌سازی: مجسمه‌ها را از سنگ می‌تراشیدند. مثل مجسمه شاپور در غار بی‌شاپور نزدیک کازرون که کشف شده است. عده‌ای از باستان‌شناسان معتقدند که علت پیدا شدن این مجسمه داخل غار شاید به این علت بوده که جسد خود شاپور نیز آنجا دفن شده است!

–         فلزکاری: ساسانیان در ساخت آثار فلزی و نقره‌ای مهارت داشتند و نقش‌نگارهایی نیز باقی مانده است.

–         هنر لعاب‌کاری

–         بافت پارچه: در بافت پارچه‌ها از زر استفاده می‌کردند، که معروف به زربافت بودند.

نکته: – در زمان ساسانیان مردها موهایشان را بلند می‌کردند، همچنین از تزئیناتی مثل گوشواره و گردنبند استفاده می‌کردند.

ساسانیان در فن سوارکاری و تیراندازی بسیار مهارت داشتند.

ساسانیان بخصوص شاهان ساسانی به شکار بسیار اهمیت می‌دادند. چون با این کار شجاعت و جنگاوری بودنشان را به نمایش می‌گذاشتند.

کدامیک از مدلهای زیر را کمتر دیده اید ؟

مدل استبدادی

مدل های بررسی رفتار سازمانی که به چهار بخش عمده تقسیم میشود:
۱٫مدل استبدادی (تیلوریسم )۲٫مدل مراقبتی ۳٫مدل حمایتی ۴٫مدل مشارکتی

مدل استبدادی : افزایش کارائی ، نگاه ابزاری به انسان ، گروه های غیر رسمی مورد توجه قرار نمیگیرند
مدل مراقبتی :نگاه ابزاری به انسان ، افزایش کارائی ،گروه های غیر رسمی مورد توجه قرار نمیگیرند،امنیت شغلی افراد
مدل حمایتی :توجه به نیازهای روانی و اجتماعی ،ورود افراد به فرایند تصمیم گیری در سازمان ، توجه به گرو های غیر رسمی
مدل مشارکتی : توجه کامل به نیازها ، توجه کامل به گروه های غیر رسمی ، مشارکت کامل کارکنان در فرایند انجام امور ، مشارکت کامل در تصمیم گیری

مدیران گروه اول و دوم عقیده دارند انسان ذاتا تنبل است و کار را دوست ندارد و از تکرار تبعیت میکند
مدیران گروه سوم و چهارم بر این باورند که انسان کار را مثل بازی میبیند ، انسان ابتکار دارد ، زیر بار مسئولیت میرود و اگر با وی بصورت صحیح برخورد شود قطعا رفتار مناسبی بروز میدهد

بازگشت samsung Apps به ایران

 

samsung apps

در سال گذشته شرکت کره ای سامسونگ بدلیل فشارهای روانی وارده از سوی جامعه جهانی مجبور شد فروشگاه نرم افزاری خود موسوم به samsung apps را به روی کاربران ایرانی مسدود کند ولی در سال جدید و از تاریخ ۸ فروردین ماه این فروشگاه مجددا در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفته و امکان استفاده وجود دارد ادامه مطلب »

نمادهای هفت سین

haftsin
سنجد:نمادی است از زایش و تولد و بالندگی و برکت
گل سنبل :یکی از اجزا سفره هفت سین است . با وجود طبیعت بر روی سفره مفهوم باروری و سلامت را زنده میکنیم
سمنو : نماد خوبی برای زایش گیاهی و بارورشدن گیاهان است
سبزه : موجب فراوانی و برکت ورشد و نمو است
سیب سرخ : نمادی است از باروری و زایش و سلامت
سماق : برای گندزدائی و پاکیزگی است
سیر : برای گند زذائی و پاکیزگی است
سرکه : برای گند زدائی و پاکیزگی است
ماهی سرخ : ماهی یکی از نمادهای آناهیتا فرشته آّب و باروری است و وجودش باعث برکت میشود
سکه : موجب برکت و سرشاری کیسه است

فکر نو ،ضمن تبریک سال جدید به کلیه همکاران و دوستان ، برای کلیه عزیزان سالی سرشار از موفقیت ، سلامتی و بهروزی را از خداوند منان مسئلت مینماید

رضایت شما ، آرزوی ماست
اين وبلاگ آماده است ضمن انتشار آخرين مقالات و مباحث بانكي، به سؤالات شما در زمينه‌ي بانكي و حقوقی پاسخ دهد. نويسنده‌ي وبلاگ انتقادات، پيشنهادات و نظرات شما را به ديده منت قبول نموده و از اينكه در بهتر شدن و كامل شدن وبلاگ نظر مي‌دهيد سپاسگزار است. ها جا سخن از اعتماد است ،نام بانک ملی ایران میدرخشد
صرفا جهت اطلاع !